

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Interface | SPI, Serial |
| Output Type | Voltage |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 3 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 14 |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External |
| Integral Nonlinearity (INL) | 8 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 12 µs |
| Nominal Supply Current | 270 µA |
| Resolution | 1.75 B |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
Stock: 2769
Distributors
pcbx
Unit Price$11.25027
Ext.Price$11.25027
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $11.25027 | $11.25027 |
| 10 | $8.94559 | $89.45590 |
| 25 | $8.47233 | $211.80825 |
| 50 | $8.02404 | $401.20200 |
| 100 | $7.73866 | $773.86600 |
| 300 | $7.49333 | $2247.99900 |
| 500 | $7.25578 | $3627.89000 |
